vape suitsetamine

Vape suitsetamise piirangud Eestis

Vape suitsetamisel on Eestis vanusepiirang. E-sigarette ja nii nikotiini sisaldavaid kui nikotiinivabu kassette võib müüa ainult üle 18-aastastele isikutele https://gsthr.org/countries/profile/est/2/. Lisaks on Eestis kehtestatud e-sigarettidele mitmeid muid piiranguid, näiteks reklaami, pakendi, toote reguleerimise, aruandluse ja puhta õhu osas.

Vape suitsetamine on tervisele kahjulik ja sõltuvust tekitav. Paljud uuringud on näidanud, et e-sigaretid sisaldavad kantserogeene, toksilisi kemikaale ja metalle, mis võivad kahjustada kopse, südant ja aju http://data.europa.eu/88u/dataset/S2240_506_ENG http://data.europa.eu/euodp/en/data/dataset/S2146_87_1_458_ENG. E-sigarettide kasutamine võib suurendada ka suitsetamise alustamise tõenäosust noorte seas. Seetõttu soovitame teil vape suitsetamist vältida või sellest loobuda.

Kas teil on veel küsimusi vape suitsetamise või muude teemade kohta?

Vape on elektroonilised seadmed, mis kuumutavad vedelikku ja tekitavad sissehingatavat auru. Vapevedelik võib sisaldada nikotiini, maitseaineid, propüleenglükooli, glütseriini ja muid aineid. Vapevad on populaarsed nii täiskasvanute kui ka noorte seas, kuid nende kasutamise põhjused võivad erineda.

Mõned võimalikud põhjused, miks noored veibivad, on järgmised

  • Uudishimu ja katsetamise soov. Noored võivad olla huvitatud vapevate erinevatest maitsetest ja kujundustest ning proovida neid sõprade või eakaaslaste mõjul.
  • Nikotiinisõltuvus. Noored, kes on alustanud suitsetamist või muude nikotiinitoodete tarvitamist, võivad kasutada vapevaid kui alternatiivi või abivahendit nikotiini tarbimiseks. Mõned noored võivad arvata, et vapevad on ohutumad kui tavalised sigaretid, kuigi see ei pruugi olla tõsi.
  • Stressi ja emotsioonide leevendamine. Noored võivad tunda end surve all koolis, kodus või suhetes ning kasutada vapevaid kui viisi oma pingete ja tunnete maandamiseks. Vapevad võivad pakkuda ka lõõgastust, naudingut ja sotsiaalset kuuluvustunnet.
  • Eneseväljendus ja identiteedi loomine. Noored võivad kasutada vapevaid kui viisi oma isikupära ja stiili näitamiseks ning eristumiseks teistest. Vapevad võivad anda noortele ka enesekindlust ja enesehinnangut.

Vapevate kasutamisel on mitmeid riske ja kahjusid nii noorte tervisele kui ühiskonnale.

Mõned neist on järgmised.

  • Nikotiinimürgistus ja sõltuvus. Nikotiin on väga sõltuvust tekitav aine, mis mõjutab negatiivselt noorte aju arengut ja käitumist. Nikotiin võib põhjustada peavalu, iiveldust, ärevust, unehäireid ja südameprobleeme. Nikotiinimürgistus võib olla eluohtlik, eriti kui vapevedelikku alla neelata või nahale sattuda.
  • Hingamisteede haigused ja vigastused. Vapevedelik sisaldab mitmeid kemikaale, mis võivad ärritada ja kahjustada hingamisteid ning põhjustada köha, õhupuudust, bronhiiti ja astmat. Vapevedelik võib sisaldada ka diatsetüüli, mis on seotud hingamisteede haigusega nimega “popkorni kops”. Lisaks võivad vapevad plahvatada või süttida põlema ning põhjustada põletusi, luumurde ja muid vigastusi.
  • Muude ainete tarvitamine ja sotsiaalsed probleemid. Noored, kes kasutavad vape, võivad olla altimad proovima teisi narkootikume, alkoholi ja tubakatooteid ning sattuda seeläbi suuremasse sõltuvuse ja kuritegevuse ohtu. Vape kasutamine võib halvendada ka noorte suhteid oma vanemate, õpetajate ja eakaaslastega ning mõjutada nende akadeemilist edukust ja tulevikuväljavaateid.

Posted

in

by

Tags: